İlçe Müftülüğü

KÖPRÜBAŞI İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

 


Köprübaşı Müftüsü
Selahittin LEVENT


ÖZGEÇMİŞİ

17.01.1952’de Akçaabat İlçesi-Akçaköy’de doğdum. İlkokulu Ayvalı Köyü’nde, İmam-Hatip Okulu’nu Trabzon’da okudum. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nü 1973-73 döneminde bitirdikten sonra sırasıyla:

“Gümüşhane İli Cami Personeli Kontrol Memurluğu (Murakıplık),

Ankara Stajyer Müftü Yardımcılığı,

Artvin-Yusufeli Müftülüğü,

Ordu-Kumru Müftülüğü,

Gümüşhane Şiran Müftülüğü,

Takat-Artova Müftülüğü,

Giresun-Güce Müftülüğü,

Trabzon-Tonya Müftülüğü,

Ordu-Gülyalı Müftülüğü” görevlerinde bulundum.

Şimdi ise, 02 Ekim 2009’dan bu yana, Köprübaşı Müftüsü olarak görev yapmaktayım.

Bir tanesi şiir kitabı olmak üzere, dini-milli konular bağlamında telif, tercüme, ilmi inceleme ve araştırma türünden 10 tane  kitap yayınlamayı nasip eden “Yüce Rabbimiz Allah Teala” ya sonsuz şükürler ve hamdü senalar ediyorum. Bunlardan bir tanesi “Kızımın Başörtüsü ve Örtünme İbadeti” olup, T.B.M.M. Kütüphanesi’ne alınmış ve kaydolunmuştur.

Arapçamı ve Osmanlıcamı –Allah’a şükür- geliştirmek nasip oldu. Farsça ve Fransızcaya  da okullarda okuduğum seviyede, az da olsa bir aşinalığım vardır…

Evli ve 6 çocuk babasıyım…

Köprübaşı İlçe Müftülüğü

1. Bina durumu: müftülüğümüz, Türkiye Diyanet Vakfı’na ait binanın birinci katında hizmet vermektedir.

2. Personel durumu: 1 Müftü, 1 Vaiz, 1 Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni, 3 Hizmettli (2’si Kur2an Kurslarımızda), 37 imam-Hatip, 1 Müezzin-kayyım, 2  “4/B” Sözleşmeli Kur’an Kursu Öğreticisi ve 1 de Geçici (Ücretli) Kur’an Kursu Öğreticisi olmak üzere toplam: 47 personelimiz mevcuttur.

3. Kadro durumu: 52 adet kadromuz vardır. Bunlardan 6 tane İmam-Hatip, 1 tane de Müezzin-Kayyım kadrosu hariç, diğerleri doludur.

4. Cami sayısı: 47 adet camiimiz mevcut olup, bunlardan 42 tanesinde İmam-Hatip kadrosu vardır. 3 tanesi kapalıdır. 2 Camiimiz de kadro bekleme sırasına alınmıştır.

5 Araç durumu: Müftülüğümüzün kendine ait bir hizmet aracı yoktur. Ancak Türkiye Diyanet Vakfı köprübaşı Şubesi tasarrufunda bulunan 2009 model, 61 SD 145 plakalı Fort marka, kango tipi araç, Vakıf Şube Yönetim Kurulu’nun kararıyla Müftülük hizmetlerinde de kullanılmaktadır.

6. Kur’an Kursu durumu: Sekiz tane  Kur’an Kursumuz vardır. Öğrenci yokluğu sebebiyle bunlardan 4 tanesi kapalı, 2 tanesinde eğitim-öğretime ara verilmiş olup, 2 tanesi ise halen faaldir. Bunlar Merkmez kur’an Kursu ile, Beşköy Beldesi Yılmazlar Ku’an Kursu’dur. Faal olan bu kurslarımızda, 61 öğrencimiz vardır. Bu öğrencilerin çoğunluğu yetişkin olmak üzere hepsi bayandır.

7. Vaazs ve irşat durumu: vaaz ve irşatlar İlçemiz Müftüsü ve vaaz ve irşat yapabilecek İmam-hatiplerimiz, Kur’an Kursu Öğreticilerimiz ve Emekli Vaizimiz tarafından bir plan ve program dahilinde düzenli olarak yapılmaktadır.

8. Denetim işleri: Camilerimiz, Kur’an Kurslarımız ve görevlileri-miz, Müfettişlerimizin denetimlerine ilaveten, muhtelif zaman ve vakitlerde haberli, habersiz , İlçe Müftüsü olarak tarafından da sık sık denetlenmekte ve bu esnada gerekli rehberlik de yapılmaktadır.

9. Aybaşı t0plantıları: Her ayın 15’inde; 15’i Cuma’ya veya tatil günlerine gelirse, takip eden mesai gününde, tüm görevlilerimizin iştirakiyle, İlçe Müftüsü olarak başkanlığımda toplantı yapılmaktadır. U sayede hem bilgi alış verişi olmakta, hem de personel ve görevlilerimizin daha iyi yetişmeleri sağlanmaktadır.

İrtibat Bilgileri
E-posta : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.