15 Temmuz, bu topraklar üzerinde yaşayan aziz milletin tarih boyunca vatanı için gösterdiği mücadelenin bir tezahürüdür.
 
     Bu topraklar üzerinde yaşayan ve tarih boyunca dünyaya nice dersler veren bir milletin neferleriyiz.
     Bizler , Malazgirt de destan yazarak, Anadolu'nun kapılarını Türklere açan ALPARSLAN'ın ;
     Bizler , gemileri karadan yürüterek , İstanbulu fethedip, bir çağ kapatıp bir çağ açan FATİH SULTAN MEHMET'in;
     Bizler, Avrupa kapılarına dayanıp, dünyaya diz çöktüren KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN'ın;
     Bizler, Çanakkale'de 250 kiloluk mermiyi kaldırarak dünyaya vatan sevgisini öğreten SEYİT ONBAŞI 'nın ;
     Bizler , Kurtuluş Savaşı' nda vatanı için kiminin çorap ördüğü , kiminin cepheye silah götürürken öldüğü , kiminin süngü takarak "Allah Allah" nidaları ile hakka yürüdüğü bir İslam ümmetinin torunlarıyız.

     İşte bu aziz millet , vatanı için yüzyıllarca nasıl mücadele etmişse , 15 Temmuz gecesi de vatanına ihanet içinde olan hainlere karşı dik durmuş, "Her karış toprağında nice şehitlerimizin olduğu bu vatan , yüce Türk Milleti'nindir." cevabını tekrar göstermiştir. O gece evinden çıkarken geride anasını, babasını,eşini, çocuğunu, kardeşini, nişanlısını bırakan, vatanı için milyonlarca insanın sokaklarda tek yürek haline gelerek , vatanını işgal etmek isteyen bir avuç darbeciye verdiği cevap, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy'un şu sözlerini akla getirmiştir: 
"Asımın nesli diyordum ya , nesilmiş gerçek
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. "

     Bizler Türk milleti'nin evlatları olarak tarihimize kara bir leke olarak düşürülmek istenen bu geceyi, vatan için , millet için , bayrak için , devlet için yazılan bir destan olarak yaşatarak dünyaya demokrasi dersi vereceğiz.

     Başta 15 Temmuz olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şifalar diliyorum.''dedi.